Vděčnost

pátek 1. březen 2013 08:21

Slíbila jsem si, že nebudu psát o politice. A hned jsem to také porušila. Při listování zpravodajskými servery mě neustále zdravily dvě tváře mezinárodního významu, řekla bych dokonce světového. U papeže Benedikta XIV. ta „globálnost“ rozhodně platí. A u prezidenta Klause jakbysmet, i když s výhradami, o kterých se nebudu zde zmiňovat.

Oba pánové odcházejí a loučí se s mocí po svém. Lidé prvnímu z nich děkují v slzách a druhého oslaví na speciální party a možná i žalobou z velezrady. To je první a nutno říct povrchní pohled, který jsem získala právě z médií.

Co mě velmi zaujalo je způsob, jak se lidé na odcházející představitele veřejného života dívají. Myslím tím obecně. Řekla bych, a není to jen česká specialita (překvapivě), že rádi zacházejí do extrémů, jak jen to je možné.

Rádi svatořečíme nebo zatracujeme. Máme pocit, že zaškatulkování je při odchodu nutností. Ale někdy se nám daná osobnost do chlívečku prostě a jednoduše nevejde. Přesahuje pohled, který jsme na ni získali z médií nebo činů. Snažíme se číst a soudit její život, aniž bychom o něm skutečně něco věděli.

A ještě jedna glosa na závěr: lidé jsou „jen“ lidé a dělat z nich dokonalé modly je jak nemoudré, tak nebezpečné. Většinou se totiž dřív nebo později dozvíme pravdu, která nemusí být a většinou není lichotivá. Každý provedl v životě něco, za co se právem stydí. A proto uctívejme to, co je hodno uctívání.

Kristýna Kotíková

Kristýna Kotíková

Kristýna Kotíková

Líbí se mi původně francouzské slovo pelmel, nejlépe definuje mé myšlenky i obsah tohoto blogu. Nečekejte politiku, doufám, že ani ne moc skuhrání, spíš postřehy z trochu jiného úhlu pohledu.

Studentka. Křesťanka. Trochu intelektuálka, rozhodně velký snílek. Někdy dětinská, jindy předospělá. To jsem já. C'est moi. That's me.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora